Politici, pryč ze škol!
Voličské hřiště je rozebrané, takže teď se začne hrát o mladé, řekli si politici a rozhodli se vyrazit do škol, přesto, že jim to školský zákon zakazuje! Ale, co by…Zákon, ne zákon, kdo by ho dodržoval, když vlastně jeho porušení nikdo neřeší, nekontroluje, nehlásí, nepostihuje. Prostě nám jen oznámili, že si zase budou dělat, co se jim zlíbí. A tak začal jejich „lov“ ve školách. Celkově se jedná o zhruba 400 tisíc mladých lidí, což při volební účasti 65 procent může být zhruba pět procent voličů. A to není málo!
Ministerstvo školství zase zaujalo alibistický postoj, oznámilo, že to je věcí každého ředitele školy, zda s návštěvou bude souhlasit a pak, ohlídá, co tam politik vlastně dělá. Zda vzdělává, nebo agituje. „Odpovědnost zůstává na ředitelích škol, kteří se mají řídit pravidlem opatrnosti a posoudit konkrétně, zda politik ve škole neprovádí kampaň,“ uvádí ministerstvo.

Obhájci politiků argumentují tím, že je potřeba o politice s žáky a studenty mluvit. Jasně, ale toho se může zhostit dobře politolog, sociolog, nemusí to být aktivní politik, navíc kandidující v nadcházejících volbách.
Kritici návštěv politiků ve školách z řad odborníků v tom mají jasno. „Politická činnost je na školách zakázaná, často se to tedy schová pod diskuzi nebo přednášku odborného charakteru. Ve své podstatě to však je nějaká forma propagace, aby studenti věděli, že daný člověk existuje a že působí normálně. Obzvlášť před volbami by se takové akce měli eliminovat. V drtivé většině jde o volební kampaň,“ uvedl politolog Michal Malý z Fakulty sociálních věd UK.
Stejně to vidí také předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. „Zejména před volbami by politik do školy chodit neměl.“
„Hranice mezi „odbornou diskuzí“ a prezentací politických názorů je tenká. Já se pořád obávám toho, že aktivní politik, i když bude hovořit na úplně jiné téma, bude mít stále tendenci k tomu hovořit i o něčem trošku jiném. Ze svého úhlu pohledu a do jeho názoru se zcela jistě bude promítat i politická linie jeho strany,“ řekl předseda Unie školských asociací ČR a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.
A víte, v čem je největší problém?
Dodržování školského zákona nikdo nekontroluje a netrestá. Proč? Paragraf 32 školského zákona nazvaný Zákaz činnosti a propagace politických stran a hnutí, zákaz reklamy zní takto: „Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace.“ Podle řady právníků je zákon nastaven dostatečně, ale uvedená činnost je podle nich obtížně právně regulovatelná.
Takže buď politiky je do škol nepustí ředitelé, nebo rodiče nepustí děti na přednášku politiků. Přemýšlejte, jde cca o pět procent voličů…
Starým mozky nevymyjí. Těm mladým celkem lehce. A oni to dobře vědí. Žádný politik neříká před volbami pravdu.
A my starší to víme a stejně jim zase skočíme na jejich sliby.
Obcházení zákonů je poslední dobou nová disciplina a všichni se předhání, kdo získá nejvíce bodů…
Smutné zjištění, že do tohoto špinavého zápolení zatahuji děti. Ale jak vidno, pokud jde o hlasy, které zajistí na pár let slušná korýtka, neštítí se současní politici vůbec ničeho.
Zákony obcházejí Ti, co je schvalují Jardo a většině rodičů je to jedno. A o ředitelích ani nemluvím. Bojí se o svá koryta a tak dovolí všechno. Když chtějí ukázat studentům jak funguje politika, tak hurá do sněmovny, když bude jednat. Myslím, že by se studenti hodně divili, když by slyšeli mnoho urážek, arogantních poznámek, poloprázdnou jednací síň a plné bufety! To by tak viděli tu pravou tvář politiků.
To se hned pozná šmejd. Jestli dodržuje zákony nebo ne. Pro mě – ten kdo nedodržuje zákony – ve volbách neexistuje !!!
Oni zřejmě zapomněli, že skládali slib poslance, či senátora, kdy slibovali na svou čest, že budou zachovávat Ústavu a zákony, ale to oni už dávno ztratili – myslím ČEST
Ať si dělají veřejně diskuse. Politika do škol zezakona nesmí!!!